Spring til indhold.

Nyhed

Teknoantropologi-studerende på Folkemødet

Lagt online: 13.06.2022

Hvordan inkluderer vi ældre borgere i det digitale Danmark, der hele tiden ændrer sig og bliver mere komplekst? Med udgangspunkt i deres specialeafhandling om emnet, sætter teknoantropologi-studerende Sissel Fibecker Ladegaard og Alexander Dam Florentsen beslutningstagere på området i stævne til Folkemødet.

Nyhed

Teknoantropologi-studerende på Folkemødet

Lagt online: 13.06.2022

Hvordan inkluderer vi ældre borgere i det digitale Danmark, der hele tiden ændrer sig og bliver mere komplekst? Med udgangspunkt i deres specialeafhandling om emnet, sætter teknoantropologi-studerende Sissel Fibecker Ladegaard og Alexander Dam Florentsen beslutningstagere på området i stævne til Folkemødet.

Af Sidse Lund Østergaard, Institut for Planlægning

Hvordan begår man sig som ældre borger i et samfund, hvor alt fra togbilletter til vacciner og blodprøveresultater kræver digitale kundskaber? Og hvordan klæder vi landets beslutningstagere på til at tage hånd om udfordringen? Disse spørgsmål søger specialestuderende i Teknoantropologi Sissel Fibecker Ladegaard og Alexander Dam Florentsen at besvare i deres speciale, hvor virksomheden MedCom har været en tæt sparringspartner. D. 16. juni faciliterer de en debat på Folkemødet med nøglepersoner og beslutningstagere om netop dette emne.

Beslutningstagere i stævne på Folkemødet

Gennem specialet har de to studerende genereret ny, kvalitativ viden om ældres digitale kompetencer. Nu kan de se frem til en rolle som ordstyrere på en debat om emnet på årets Folkemøde. En væsentlig del af løsningen handler nemlig ifølge Alexander og Sissel om at placere ansvaret. Folkemødet har netop til formål at mindske afstanden mellem borgere og beslutningstagere og er derfor et godt rum for denne dialog. På paneldebatten under titlen ”Sundhed for alle i et digitaliseret samfund” deltager således - udover Sissel og Alexander - direktør for sundhed.dk Morten Elbæk Pedersen, formand for Danske Patienter Klaus Lunding, kontorchef fra Digitaliseringsstyrelsen Susanne Duus samt kontorchef hos Region Nordjylland Lone Thiel.

Med data fra deres speciale har Sissel og Alexander et solidt udgangspunkt for netop at gå i dialog med disse nøgleaktørerne om emnet. ”Vi kan ’fodre’ beslutningstagerne med kvalitative indsigter i de ældre borgeres perspektiver, som ikke tidligere er undersøgt i dybden,” forklarer de studerende. De håber begge, at debatten kan bidrage til at placere et ansvar i problematikken, så de ældre borgere, der har behov for hjælp, kan få det.

Ny kvalitativ viden om ældres digitale kompetencer skaber løsningsmuligheder

”I myndighedernes digitaliseringsstrategi og i vores samfund generelt er der en del forventninger til vores digitale kompetencer. Det kan nogle ældre borgere have svært ved at leve op til,” fortæller Sissel. ”Meget foregår online i dag. Man får fx sine blodprøve-resultater eller bestiller sine togbilletter online. Det kan være svært for særligt nogle ældre borgere, der derfor kan opleve sig sat udenfor i vores samfund. I værste fald kan det eksempelvis betyde, at en borger ikke kan strukturere fx sine lægebesøg,” supplerer Alexander.

De to Teknoantropologi-studerende har gennem specialet skaffet data om dette emne, som vi i dag ved meget lidt kvalitativt om. Gennem bl.a. deltagelse IT-cafeer hos Ældresagen har de studerende været i dialog med en række ældre borgere om emnet. Ligeledes har de inddraget en række patientforeninger og nøglepersoner hos sundhed.dk. På den måde har de opnået dybdegående viden om emnet, som kan bruges i en løsning på problematikken.

Job før dimission

Og hvad så, når specialet er afleveret, paneldebatten har skabt indsigt og reflektion, og eksamen er vinget af? Ja, så kan begge studerende skrive deres første fuldtidsjob på CV’erne. Alexander starter som konsulent i IT-virksomheden Ventu, og Sissel som akademisk medarbejder i Teknologirådet. ”Vi ser frem til at sætte vores viden fra uddannelsen i spil i disse organisationer – og så er det jo fedt, at vi allerede nu har god erfaring at trække på,” siger Sissel og Alexander.

Om uddannelsen

Teknoantropologi-uddannelsen kan læses på AAUs campus i både Aalborg og København. Uddannelsen beskæftiger sig med spændingsfeltet mellem mennesker og teknologi, og hvordan disse gensidigt påvirker hinanden.

Læs mere om uddannelsen i Aalborg eller København.