Aftagerpaneler
Aftagerpaneler
Aftagerpaneler og medlemmer
EKSTERNE MEDLEMMER
- Jane Moustgaard, Afdelingsleder, Energi og Fjernvarme, Rambøll
- Lars Boye Mortensen, Afdelingschef, Projekt & Analyse, Aalborg Energikoncern A/S
- Lars Michael Odgaard, Senior Consultant, PlanEnergi
- Morten Hofmeister, Projektleder, S-P-A-R Energy
- Lotte Holmberg Rasmussen, R&D Project Manager, Centrica Energy Trading
- Rasmus Aaen, Senior Project Manager, NIRAS
INTERNE MEDLEMMER
- Poul Alberg Østergaard, Professor, Programkoordinator, Studienævnsformand, Formand for aftagerpanelet
- Karl Sperling, Lektor
- Pernille Bertelsen, Studieleder
EKSTERNE MEDLEMMER
- Rikke Hvid Frederiksen, Miljøchef, Grundfos
- Michael Damm, Leder, Miljø, Natur og Landbrug, Randers Kommune
- Lene Larsen, Afdelingsleder og projektchef, NIRAS
- Joan Bruun Thiesen, Arbejdsmiljø- og bæredygtighedschef, Scandibyg A/S
- René Nygaard Antvorskov, Projektleder, Aarhus Kommune
- Carsten Fjorback, Udviklingschef for klimatilpasning og byudvikling, COWI
INTERNE MEDLEMMER
- Henrik Riisgaard, Programkoordinator og studielektor, Medformand for aftagerpanelet
- Ivar Lyhne, Lektor, Semesterkoordinator
- Lone Kørnøv, Professor, Semesterkoordinator
- Martin Lehmann, Programkoordinator og lektor, Medformand for aftagerpanelet
- Poul Alberg Østergaard, Studienævnsformand
- Pernille Bertelsen, Studieleder
EKSTERNE MEDLEMMER
- Morten Ørtved, Landinspektør med beskikkelse, partner, Landinspektørfirmaet LE34, Formand for Praktiserende Landinspektørers Forening
- Søren Andersen, Landinspektør med beskikkelse, indehaver, ”Ledende landinspektør for statens ekspropriationer” i Jylland, Landsyd I/S
- Repræsentant i Praktiserende Landinspektørers Forening
- Torben Juulsager, Landinspektør med beskikkelse, partner, Formand i Landinspektørforeningen
- Pia Dahl Højgaard, Direktør, Geodatastyrelsen (GST)
- Karen Frederiksen, GIS-medarbejder, By- og Landskabsforvaltningen, Aalborg Kommune
- Svend Kold Johansen, Områdechef, Vejdirektoratet
- Niels Peter Lauridsen, Fagchef, Land, By og Kultur, Ringkøbing-Skjern Kommune
- Steen Boe, Landinspektør med beskikkelse, partner, LIFA A/S, Censorformand (fmd. for Landinspektøruddannelsens censorkorps), Repræsentant i Praktiserende Landinspektørers Forening
INTERNE MEDLEMMER
- Michael Tophøj Sørensen, Lektor og programkoordinator, Medformand for aftagerpanelet
- Lise Schrøder, Lektor og programkoordinator, Medformand for aftagerpanelet
- Poul Alberg Østergaard, Studienævnsformand
- Pernille Bertelsen, Studieleder
EKSTERNE MEDLEMMER
- Klaus Bundgaard, Projektleder, Climate Solutions & Networks, C40 Cities
- Jakob Kirkeskov, Afdelingsleder, Miljø og Sundhed, Rambøll
- Pernille Hagedorn-Rasmussen, Chefkonsulent, IDA
- Maj Green, By- og Miljødirektør, Gladsaxe Kommune
- Hjalte Emil Juliussen, Projektleder, NIRAS, Aarhus
INTERNE MEDLEMMER
- Iva Ridjan Skov, Lektor, programkoordinator Sustainable Cities, Formand for aftagerpanelet
- Pernille Bertelsen, Studieleder
- Poul Alberg Østergaard, Studienævnsformand
EKSTERNE MEDLEMMER
- Anne Bach, Specialkonsulent, Midttrafik
- Gustav Friis, Projektleder, Center for Byudvikling og Mobilitet, Teknik og Miljø, Aarhus Kommune
- Anne Marie Lautrup Nielsen, Transport og trafikplanlægning, Rambøll (Aarhus)
- Kirstine Tommerup, Planlægger, Byrum og Mobilitet, Odense Kommune
- Martin Richner, Byplanlægger og projektleder, COWI/Lyngby
- Lasse Emil Stougaard, Specialkonsulent, Interessevaretager PLAN-området, Kommunernes Landsforening (KL)
- Mette Olesen, Mobilitetsplanlægger, Aalborg Kommune
- Alex Tolstrup, Byplanlægger, Projektleder, By- og Landskabsforvaltningen, Byudvikling, Aalborg Kommune
- Maja Busck, Byplanlægger/Specialkonsulent, Center for Byudvikling, Københavns Kommune
INTERNE MEDLEMMER
- Kristian Olesen, Lektor i byplanlægning og programkoordinator, formand for aftagerpanelet
- Enza Lissandrello, Lektor i byplanlægning
- Rasmus Nedergård Steffansen, Post.doc i byplanlægning
- Pernille Bertelsen, Studieleder
- Poul Alberg Østergaard, Studienævnsformand
Referater fra møder i aftagerpaneler
2023
Referat af møde i Aftagergruppen for Energiplanlægning (in Danish)
2022
Referat af møde i Aftagergruppen for Energiplanlægning (in Danish)
2021
Referat af møde i Aftagergruppen for Energiplanlægning (in Danish)
Referat af fælles møde om bacheloren (in Danish)
2020
Referat af møde i Aftagergruppen for Energiplanlægning (in Danish)
2019
Referat af møde i Aftagergruppen for Energiplanlægning (in Danish)
2023
Referat af møde i Aftagergruppen for Miljøplanlægning (in Danish)
2022
Referat af møde i Aftagergruppen for Miljøplanlægning (in Danish)
2021
Referat af møde i Aftagergruppen for Miljøplanlægning (in Danish)
Referat af fælles møde om bacheloren (in Danish)
2020
Mødet ikke afholdt grundet covid19.
2019
Referat af møde i Aftagergruppen for Miljøplanlægning (in Danish)
2023
Referat af møde i Aftagergruppen for Landinspektøruddannelsen (in Danish)
2022
Referat af møde i Aftagergruppen for Landinspektøruddannelsen (in Danish)
2021
Referat af møde i Aftagergruppen for Landinspektøruddannelsen (in Danish)
2020
Referat af møde i Aftagergruppen for Landinspektøruddannelsen (in Danish)
2019
Referat af møde i Aftagergruppen for Landinspektøruddannelsen, Oktober (in Danish)
Referat af møde i Aftagergruppen for Landinspektøruddannelsen, April (in Danish)
2023
Referat af møde i Aftagergruppen for Sustainable Cities (in Danish)
2022
Referat af møde i Aftagergruppen for Sustainable Cities, September (in Danish)
2021
Referat af møde i Aftagergruppen for Sustainable Cities, April (in Danish)
Referat af møde i Aftagergruppen for Sustainable Cities, Oktober (in Danish)
2020
Mødet udskudt til april 2021.
2019
Ikke afholdt møde iht. aftale med pro-dekan for uddannelser
2023
Referat af møde i Aftagergruppen for Byplanlægning (in Danish)
2022
Referat af møde i Aftagergruppen for Byplanlægning (in Danish)
2021
Referat af møde i Aftagergruppen for Byplanlægning (in Danish)
Referat af fælles møde om bacheloren (in Danish)
2020
Referat af møde i Aftagergruppen for Byplanlægning (in Danish)